2013 SGK Rapor Parası Nedir Nereden Alınır ?

2013 SGK Rapor Parası Nedir Nereden Alınır ?

SGK Rapor Parası Nedir Nereden Alınır ?

Sgk rapor parası, herhangi bir nedenden dolayı iş görmezlik raporu alındığı taktirde raporlu olan günlerinde işverenden kesilmeden işçiye sgk rapor parası  olarak SGK tarafından ödenmesidir.  Sgk rapor parası hesaplama raporlu olduğunuz günlerin sosyal güvenlik kurumu tarafından incelenip hesaplanması ile ödenmektedir. Sgk rapor parasını alabilmeniz için işyerinde sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. Sigortalı olarak çalıyorsanız ve işyeri veya haricinde iş göremeyecek derecede hastalandıysanız sgk tarafından iş göremezlik ödeneğinden, iş göremediğiniz süre zarfınca ödemenizi alırsınız. Gerçek adı Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parasıdır. Fakat halkımız genel olarak rapor parası diye tabi etmektedir.

Rapor parası alma şartları   herhangi bir nedenden dolayı iş görmezlik raporu aldı iseniz ve bu süre zarfınca işe gidemediyseniz, ücretinizi alabilirsiniz fakat bunun için doksan gün boyunca prim ödemiş olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde birde doğum için ödenen bir ödenek vardır.  Bayan çalışanlar için ayrılan bu ödenek doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak doğum yapan bayanın çalışamadı her gün için sosyal güvenlik kurumu tarafından ücret ödenir. Fakat diğer kural bunda da geçerlidir, Doğum yapan bayan doğumdan önce tam olarak doksan gün boyunca kesintisiz olarak prim ödemiş olması gereklidir.

Peki, Rapor parası nereden alınır ?

Rapor parasını almanız için sosyal güvenlik kurumu tarafından istenen gerekli belgeler ile sgk ya gitmeniz ve inceleme başlatmanız gereklidir. Eğer incelemeden olumlu yanıt alır iseniz, herhangi bir PTT şubesinden rapor paranızı alabilirsiniz.

2013 SGK Rapor Parası ,SGK Rapor Parası Nedir ,2013 SGK

Eğer ssk prim sayınız hakkında bilginiz bulunmuyorsa sitemizde bulunan ssk hizmet dökümü,

sgk hizmet dökümü veya ssk gün sayısı sorgulama araçlarımızı kullanarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

dilerseniz sitemizde bulunan Rapor parası sorgulama sayfasına göz atabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan 2013 KPSS'ye kimler başvurabilecek? başlıklı makalemizde 2013 kpss başvuru, 2013 KPSS'ye kimler başvurabilecek? ve kpss başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
2013 Yüksek emekli maaşının formülü nedir ?

2013 Yüksek emekli maaşının formülü nedir ? Emekli okuyucularımızın çoğu bizlere bu soruyu sormakta, bizlerde bu soruyu her yapılan kesintiler...

Kapat