Çalışan Emeklilerin Aylığı Ne Kadar ?

kamuda_calisan_emeklilerin_eski_borclari_taksitlendiriliyor_h665Bir çok insan, bir an önce emekli olmayı arzular. Fakat bir çoğu ise emekli olduktan sonra çalışma istekleri artmaya başlar veya maddi imkanlardan dolayı tekrar iş hayatına dönmek isterler ve boş boş durmanın kendileri için oldukça sıkıcı olduğunu gördükten sonra tekrar iş hayatına geri dönerler. Fakat emekli olduktan sonra işe başlayanlarında bilmesi gereken önemli konular var. Eğer serbest bir çalışma programınız olacaksa bu durumu kesinlikle sosyal güvenlik kurumlarına bildirmeniz gerekiyor.

 

Emekli olduktan sonra hala çalışmaya devan kişilerin emekli aylıklarında, gerekli kurum ve kuruluşlara bildiri yaptıktan sonra belirli bir oranda kesinti olacaktır. Emekli maaşlarında bu kesinti %25 olarak belirleniyor. Ayrıca yapılan incelemelerde emeklilerin ne iş yaptıkları çok kolay bir şekilde belirlenebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sosyal güvenlik kurumlarına doğru bir şekilde bildirim yapılması gerekiyor. Eğer bildirim yapılmaz ise belirli şartlar üzerinden kişiler çalışmaya devam edebilir fakat düşük prim ödeyerek çalışmaya devam eden vatandaşların da emekli aylıklarında belirli bir oranlarda azalma durumu görülebilir.

Emekli olmasına karşın, hala çalışma hayatı içerisinde olanların emekli aylığında herhangi bir kesinti olmaması için prim ödemelerinin asgari ücretin 2,7 katından daha az olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu konuya dikkat edildiği takdirde, primler bu şekilde düzenli olarak ödendiğinde, emeklilerin maaşlarında herhangi bir kesintiye gidilmeyecektir.

 

SSK aramaları:

emeklilik bildiriminden sonra ne kadar çalışmak gerekir,

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
timthumb.php
Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı hesaplama ve emekli olunca ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız bu yazımızda yer alan emekli maaşı sorgulama bölümünden...

Kapat