Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ?

Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur maaşları hakkında bilgiler ?

Herhangi bir hastalıktan dolayı malülen olabilmek için bir kişinin vücudunda onarılamaz ve ameliyatla düzeltilemez şekilde yani diğer bir deyişle düzeltilmesi imkansız bir rahatsızlık durumu olmalıdır. Örneğin elin kayıbı yada ayağın yada gözün kayıbı gibi… 2013 yılında malülen emekli olabilmek için bağzı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

emeklilik

Malulen Emekli Olabilme Şartları Nelerdir Nereye Nasıl Müracaat Edilir?

Malullük sigortasından sağlanan yardımlar nelerdir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 25,26 ve 27 nci maddeleri ile düzenlenmiş olup, bu sigorta kolundan sağlanan tek yardım, malullük aylığı bağlanmasıdır.

Malullük sevk işlemleri

Sağlık kurulu raporlarının temini için sevk işlemleri , sigortalının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü ve sosyal güvenlik merkezlerince yapılmaktadır.

Sigortalının ikametgahının bulunduğu yerde öncelikle; Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerine, araştırma hastanesi yok ise, özel üniversite ve vakıf hastaneleri hariç üniversite hastanelerine, her ikisi de yok ise Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı asker hastanelerine, bunlardan hiç birisi yok ise Sağlık Bakanlığının tam teşekküllü hastanelerine sevk yapılmaktadır.

Sevk yapılan hastanede sigortalının hastalığı ile ilgili branş doktoru bulunmadığı taktirde sevk belgeleri iade edilerek durum sevki yapan birime yazı ile bildirilir ve branş doktoru olan en yakın yetkili hastaneye sevki yapılarak sigortalının rapor alması sağlanır.

Malul sayılma

Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek sağlık kurulu raporları ve dayanağı tıbbi belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde kurulan sağlık kurulları tarafından incelenmesi sonucu, 4/1-(a)(SSK) ve 4/1-(b)(BAĞ-KUR) sigortalıları için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60 ını kaybettiği tespit edilen sigortalılar malul sayılmaktadırlar.

Hastanelerce düzenlenen sağlık kurulu raporlarındaki oranların malul sayılma açısından pek fazla bir önemi bulunmamaktadır. Sigortalılar arasında yanlış bir kanaat vardır. Hastanenin vermiş olduğu sağlık kurulu raporundaki oran %60 ve üzerinde olduğu taktirde malulen emekli olunacağı yönündedir.

Esas olan Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde oluşturulan sağlık kurullarınca yapılacak değerlendirme sonucunda verilecek maluliyet oranıdır. İlgili sağlık kurumunca %80 olarak tespit edilen oran kurum sağlık kurullarınca %25-30 olarak değerlendirilebiliyor ve malulen emeklilik talepleri uygun görülmeyerek ret edilebiliyor. Hastaneler düzenlemiş oldukları raporlarda maluliyet oranı belirtmemeleri uygulama açısından daha doğrudur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurullarınca verilen kararlara yine Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde kurulan Yüksek Sağlık Kuruluna itiraz edilerek dosyanın bir kez de bu kurulca değerlendirilmesi talep edilebilir bu kurulun vermiş olduğu kararlar kesindir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu veya Yüksek Sağlık Kurullarınca tespit edilen maluliyet oranlarına gerek sigortalı gerekse işverenler tarafından açılarak karara itiraz edilebilir ve dava sonucuna göre maluliyet oranında artma, azalma, düzeltme veya birleştirme yönünde değişiklikler olabilmektedir.

Malullük aylığına hak kazanma koşulları

Kanunun 26 ncı maddesi gereğince, sigortalıya malullük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;

– Kanunun 25 inci maddesine göre malul sayılması,

– En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

– Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması,

gerekmektedir.

Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.

Maluliyet durumunun tespiti için sevk işlemi yapıldığı tarihte sigortalılığını sonlandırması şartı aranmayacaktır. Sigortalılık devam ederken de sigortalı sevk talebinde bulunabilmektedir. Maluliyetine karar verilen sigortalının sigortalılığı aylık bağlanması talebinde bulunduğu tarihte sonlandırılmış olmalıdır.

Malullük aylığının başlangıcı

5510 sayılı Kanunun 4/1-(a)(SSK) ve 4/1-(b)(BAĞ-KUR) bentleri kapsamındaki sigortalıların malullük aylığı;

Malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi talep tarihinden önce ise yazılı istek tarihini,

Malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi talep tarihinden sonra ise rapor tarihini,

takip eden ay başından itibaren başlatılır.

Sigortalı, aylığın başlangıç tarihinde geçici iş göremezlik ödeneği almakta ise, malullük aylığı geçici iş göremezlik ödeneğinin verilme süresinin sona erdiği tarihten sonraki aybaşından başlatılır.

Bağlanacak malullük aylığı sigortalının almakta olduğu geçici iş göremezlik ödeneğinden fazla ise aradaki fark, tahsis talep veya rapor tarihine göre belirlenerek malullük aylığı başlangıç tarihinden itibaren verilir.

4/1-(b) kapsamındaki sigortalıların tahsis talep tarihinde prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının bulunması halinde, talepleri reddedilerek borçlarını ödedikten sonra yeniden yazılı istekte bulundukları tarihi takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanır.

SSK aramaları:

hangi hastalıklarda malulen emekli olunur,malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor,hastalıktan emekli olma şartları,ssk malülüyet raporu alındıktan sonra maaş nerde baglanır,ssk emekli olacak olan kişi hangi hastalıktan emekli olabilirim,ssk dan emekli olmak için hangi hastalıklar gerek var,vitiligo hastalari malul emekli olabilrmi,sedef ve egzama erken emekli olabilirmiyim,sedef hastası malulen emekli,malülen emeklilik puan cetveli,

“Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ?” için 3 yorum

  1. mehmet cıgıl diyor ki:

    Astım bronsıtten yenı yasaya gore malulen emeklı olabılırmıyom.

  2. mehmet diyor ki:

    askerde verdıgım kan uzerıne hebatıtb hastası oldugumu ögrendım fert te ayırdılar 11yıldır bu hastadıgı tasıyorum bırde meslegım eloktro statık boyacısıyım goyuslrımde agrılar var emeklı olabılırmıyım

  3. bayram bozkurt diyor ki:

    iyi ğeceler ben sedef hastasıyım 10 yıldır bu hastalıktan kurtulamadım sedefim ellerim ve vücudumda var ğörümüş ihtibariyle millet tedirgin oluyor aman bizede bulaşmasın diye yani kısaca toplum bazen bizler dışlıyor bu konuda cok madur kalıyorz yıl2003 den beri sedefle yaşamaya calışıyorum hangi doktora gitiysem kurtulamadım bizleri kobay olara kulanıyorlar o ilac olmadı bu iğne olmadı cok yıprandım artık kanunda bizlerede malulen emeklilik varmıdır acaba iğlerinize şimdiden tşk ederim benim ssk başlangıcı 20 09 1996 dır ve askerden sonra siğortalı oldum askerlimi 18 ay olarak yaptım askerlik yılım 1995 şubat ta teskeremde 1996 da haziranda da tezkere aldım pirim ğün sayım şan için 3673 ğün var arzederim tşkler

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
dul-maasi-nasil-alinir-dul-maasi-baglanmasi-ve-dul-maasi-alma-sartlari-nelerdir-sgkk-org
Dul maaşı nasıl alınır, dul maaşı bağlanması ve dul maaşı alma şartları nelerdir?

1 Ekim 2008 tarihinden önce dul kalan bir kadın hem eşi üzerinden hem de babası üzerinden aylık alabiliyordu. Fakat yeni...

Kapat