Tarım Sigortasından Emekli Olmak Hakkında Bilgiler

Bugün değineceğimiz konulardan biri de Tarım SSK statüsü konusu ve bu statünün gerektirdiği emeklilik şartları olacak. Zira, bu durum bir çok tarım ile uğraşan vatandaş için oldukça önemli ve ne yazık ki bir çoğu genel hatları bu konuya pek hakim değiller.

Genel Olarak Tarım SSK ve Emekliliği

Tarım SSK konusu, 2925 sayılı Kanun gereği uygulanmakta olan bir sosyal statü konumundadır. Tarım SSK türünden hizmet akdi ve bir işveren yanında çalışmakta olan tarım sektörü işçileri faydalanmaktadır. Tarım sektörü içerisinde çalışmakta olan bireylerin Tarım SSK emeklisi olması için gerekli olan tarih işe başlama durumuna göre değişmektedir.

Her Tarım SSK’lı olan vatandaş, 1999 yılı içerisinde yürürlüğe girmiş olan sosyal güvenlik reformu nedeni ile yaş unsuruna tabidir. Bu nedenle 13 yıllık bir süreç boyunca primi ödenene (en az) bireyler ancak yaşlılık aylığından faydalanabilir. Ayrıca bir Tarım SSK’lı olmak için 7200 gün çalışması aranır. Bu çalışmanın sağlanmasından sonra 61 ila 65 yaş aralığında bir yaş sınırı vardır. Bunun dışında 5400 gün çalışılmış ise de kısmi olarak emekli olma imkânı tanınır.

Tabii bu durum kişilerin temel çalışma durumları ve özellikleri ile farklılık gösterebilir. Bu nedenle her Tarım SSK’lı vatandaş için aynı yaşta emekli olacağı ya da aynı standartlar da emekli olacağı asla bilinemez. Herkes çalışma özelliklerine göre ve başlangıç durumuna göre kendine dair bir hesaplama yapmalıdır.

SSK aramaları:

tarım belgesi emekli,

“Tarım Sigortasından Emekli Olmak Hakkında Bilgiler” için 2 yorum

  1. […] Olarak Tarım… bu yazının devamı ; Tarım Sigortasından Emekli Olmak Hakkında Bilgiler başlıklı […]

  2. serhat diyor ki:

    3000 gün sigortalı olarak günüm var 1991 girişliyim 1973 dogumluyum tarım sigortasını 2013 ün 4.ayından beri ödemekteyim tarım sigortası emekli maaşımı düşürür mü ayrıca tarım işcisi olarak calışıyorum ama 2003 den beri de tansiyon hastasıyım yardımcı olursanız sevinirim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
2014-2015-zam-oranlari
Hükümet Memur Zammı Önerisini Açıkladı!

Hükümet, 2014 - 2015 yılı için yapılacak zam hakkında önerisini sundu. Öneri ile ilgili detaylar ise şu şekilde; Hükümet, 3+3...

Kapat